Przedszkole Samorządowe 18 w Kielcach

Przedszkole Samorządowe 18 w Kielcach

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY - rok szkolny 2019/2020

HARMONOGRAM PROJEKTU:

https://www.mac.pl/uploads/me…

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. 

Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym.

Rozwijanie czytelnictwa: czytanie w domu i przedszkoluprezentacja dzieciom utworów polskich pisarzy i poetów.

Opis: Dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków.

Misiowi zostanie nadane imię, a projekt zainauguruje czytanie w przedszkolu/grupie przedszkolnej, do którego zaprosić można osoby związane z przedszkolem (władze miasta, przedstawicieli różnych zawodów, etc.).

a) Czytamy w przedszkolu:

  • Projekt zainauguruje czytanie w przedszkolu/grupie przedszkolnej, do którego zaprosić można osoby związane z przedszkolem (władze miasta, przedstawicieli różnych zawodów, etc.).
  • Wszystkie osoby zapraszane do przedszkola wpiszą się do pamiątkowej kroniki przedszkolaków.
  • W odpowiedzi na kierunki polityki MEN na rok szkolny 2019/2020 rekomendujemy czytanie w przedszkolu tekstów polskich poetów i pisarzy. Przewiduje się stworzenie z uczestnikami projektu: „Listy książek, wierszy i bajek polskich twórców rekomendowanych do czytania dzieciom”.

b) Czytamy w domu:

  • Miś zostanie wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany, a dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę (praca w domu). W roku szkolnym 2019/2020 czytamy polskie bajki, baśnie, wiersze. Nauczyciel może przygotować własne propozycje literatury do czytania dzieciom.

Uwaga! Doświadczenie uczestników poprzednich edycji uczy, że nie każde dziecko posiada w domu książki… Warto przygotować kilka pozycji książkowych z przedszkolnego kącika, które będą wędrować wraz z misiem.

  • Kolejność wędrówki Misia określa nauczyciel (losowa lub według dziennika).
  • Nauka piosenki: Czytaj z Misiem umila czas oczekiwania na jego powrót. Na zakończenie projektu dzieci otrzymają dyplomy (dostępne na każdym etapie projektu w Generatorze Dyplomów MAC:

https://www.mac.pl/mac-akademia/generator-dyplomow

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania imiennego certyfikatu dla nauczyciela za wykonanie modułu: zdjęcia wypełnionego dzienniczka Małego Misia.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: profilaktyka uzależnień; wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich.

Wiodące kompetencje kluczowe: kompetencje społeczne i obywatelskie.

Rozwijanie czytelnictwa: zapoznanie z bajkami i wierszykami traktującymi o wartości dobra i wzajemnej pomocy.

Opis: W module tym Miś uczy dzieci wrażliwości społecznej oraz pomagania innym i odpowiedzialności za otaczający świat. Cały rok będą prowadzone różnorodne, aktywne działania na rzecz potrzebujących. Bezinteresowna pomoc jest wartością bezcenną, lecz niestety coraz bardziej zaniedbywaną we współczesnym świecie. Mały Miś poprzez bajki i wierszyki pokaże, że satysfakcja z ofiarowania komuś uśmiechu jest największym podziękowaniem i nagrodą za wykonaną pracę. Zachęci do działania rodziców dzieci, by wspólnie zrobić coś dobrego dla lokalnych społeczności lub włączyć się do działań o ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym charakterze.

Działania rekomendowane to: udział w zbiórkach, organizowanie kiermaszu, udział w akcjach informacyjnych np. #linia prosta, Dzień Autyzmu, działania na rzecz schronisk dla zwierząt. Działania do wyboru przez uczestników projektu.

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania imiennego certyfikatu dla nauczyciela za wykonanie modułu: Gazetka ścienna dla rodziców: „Misiowy wolontariat” obrazująca działania przedszkola na rzecz pomocy potrzebującym.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: rozwijanie kreatywności.

Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w językach obcych.

Rozwijanie czytelnictwa: tworzenie słownika obrazkowego.

Opis: Mały Miś rozwija umiejętność porozumiewania się w języku angielskim. Propozycja dla anglistów pracujących w przedszkolach. Dzieci wspólnie z nauczycielem przygotują „Misiowy słownik obrazkowy” zawierający ilustrację haseł związanych z bajkami i baśniami lubianymi przez dzieci. Realizacja zadań dowolna, dopasowana do możliwości dzieci i ich wieku. Dla nauczycieli anglistów – sympatyków projektu powstanie dedykowana grupa facebookowa „Play with Little Teddy Bear”, na której będzie można wymieniać się pomysłami na rozwijanie czytelnictwa w „duchu zmisiowania”.

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania certyfikatu za moduł: słownik obrazkowy.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich.

Wiodące kompetencje kluczowe: świadomość i ekspresja kulturalna.

Rozwijanie czytelnictwa: zabawy czytelnicze.

Opis: Moduł krótkoterminowy – wspólne obchody Dnia Pluszowego Misia w duchu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Zabawy czytelnicze z misiami (można przeprowadzić je według scenariusza zaproponowanego w materiałach lub wg własnej inwencji) oraz spotkanie on-line z Misiową Mamą i Misiowym Wujkiem Maciejem.

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania certyfikatu za moduł: „Misiowy regulamin małego czytelnika”, „Kodeks dobrych praktyk czytelniczych”. 

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich.
Wiodące kompetencje kluczowe: umiejętność uczenia się.
Rozwijanie czytelnictwa: rozwijanie umiejętności interpretacji utworów literackich.

Opis: W 30. rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka Mały Miś zachęca do przypomnienia podstawowych praw najmłodszych. W listopadzie nauczyciele przeprowadzą zajęcia nt. praw dziecka, które przybliżą mini-bajeczki/historyjki napisane przez Misiową Mamę.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: profilaktyka uzależnień. Wiodące kompetencje kluczowe: kompetencje społeczne i obywatelskie.
Rozwijanie czytelnictwa: głośne czytanie dzieciom przez przedstawicieli instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa.

Opis: W ramach modułu przedszkole zaprosi do współpracy instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa: policję, straż pożarną, ratownictwo medyczne itp. Wspólne czytanie utworów dla dzieci, zabawy na temat bezpieczeństwa inspirowane literaturą – to propozycje, które uczestnicy projektu mogą uzupełniać o własne pomysły.
Po raz kolejny Zmisiowani zwrócą uwagę na problem bezpieczeństwa w Internecie włączając się w Dzień Bezpiecznego Internetu. Działania warto uzupełnić o twórczość plastyczną dzieci – wykonać wspólnie plakat zachęcający do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: rozwijanie kompetencji matematycznych.

Wiodące kompetencje kluczowe: kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.

Rozwijanie czytelnictwa: tworzenie opowieści matematycznych.

Moduł krótkoterminowy – wspólne obchody Dnia Matematyki w duchu rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami. Nauczyciele wspólnie z dziećmi dokończą opowieść matematyczną Misiowej Mamy i wspólnie wykonają do niej pomoce tj. misiowe liczmany. Zachęcamy, by do realizacji tego modułu zaprosić zaprzyjaźnione szkoły podstawowe – np. odwiedzić szkołę i wziąć udział w lekcji matematyki czy zaprosić starsze dzieci do wspólnego wykonania pomocy matematycznych. Inna propozycja to wykonanie matematycznych lapbooków.

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania imiennego certyfikatu za wykonanie modułu: opowieść matematyczna lub misiowe liczmany.

Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich.
Wiodące kompetencje kluczowe: inicjatywność i kreatywność.

Rozwijanie czytelnictwa: udział dzieci w wybranej akcji na rzecz rozwijania czytelnictwa.
Z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 moduł przyjmuje formę umożliwiającą zrealizowanie go poprzez kształcenie na odległość. Nauczyciele zapraszają do współpracy rodziców. Zadania umieszczają na stronie internetowej/facebooku lub wysyłając je mailem.

Efekt finalny do zaprezentowania celem uzyskania imiennego certyfikatu dla nauczyciela za wykonanie modułu: screeny zadań z przedszkolnej strony internetowej/facebooka przesyłane jako relacja z wykonania modułu, podgrywane bez zmian na swoim koncie na mac.pl jak wszystkie poprzednie moduły do tej pory.